Św. Antoni Maria Zaccaria

Św. Antoni Maria Zaccaria

Arcybractwo Matki Bożej Opatrzności

Spis Treści

Historia powstania Arcybractwa Maryi, Matki Bożej Opatrzności

ARCYBRACTWO 

Chociaż kaplica Maryi, Matki Bożej Opatrzności została ozdobiona, a liczba wiernych rosła, brakowało oficjalnej kanonicznej organizacji skupiającej czcicieli Maryi, Matki Bożej Opatrzności. Wobec tego podjęto starania o ustanowienie Bractwa pod wezwaniem Maryi, Matki Boskiej Opatrzności.

  • Papież Benedykt XIV, w Breve z 25 września 1744 roku, ustanowił pobożne Bractwo pod nazwą Bractwa Maryi, Matki Bożej Opatrzności i wzbogacił je wieloma odpustami 
  • W 1833 roku papież Grzegorz XVI dodał tytuł „Wspomożycielki Chrześcijan” do tytułu Matki Bożej Opatrzności i nadał Bractwu te same przywileje, które posiadały inne podobne bractwa. W Rzymie nie istniało jeszcze żadne Bractwo, które byłoby związane ze słynnym Bractwem Matki Bożej Wspomożycielki ustanowione 18 sierpnia 1684 r. w kościele pw. św. Piotra w Monachium przez papieża Innocentego XI, po pamiętnym zwycięstwie Jana III Sobieskiego nad Turkami pod murami Wiednia. Jednak ze względu na dużą odległość, trudności dołączenia do tak zacnego Bractwa, ojcowie barnabici zwrócili się do papieża Grzegorza XVI, z prośbą o dodanie tytułu Wspomożycielki Wiernych do ich świętego wizerunku. Pozwolenie zostało udzielone ojcom barnabitom dekretem wydanym przez Kardynała Wikariusza Placido Zurla 10 marca 1834 roku.
  • Pięć lat później, również papież Grzegorz XVI okazał kolejną swoją łaskawość dla naszego Sanktuarium, podnosząc już istniejącą Bractwo Maryi, Matki Bożej Opatrzności do rangi Arcybractwa ze wszystkimi prawami i przywilejami przyznanymi już przez jego poprzedników, Bractwu w Monachium i Bractwu Świętej Miłości Maryi Wspomożycielki w Pizie, i przyznając Przełożonemu Generalnemu ojców barnabitów, na zawsze (in perpetuo), władzę łączenia w jakiejkolwiek części świata z innych sodalicjami erygowanych pod tym samym wezwaniem. W ten sposób Arcybractwo Maryi, Matki Bożej Opatrzności rozszerzyło się w wielkim tempie. Obecnie istniejące Bractwa przyłączone do Arcybractwa Maryi, Matki Bożej Opatrzności w Rzymie uczestniczą we wszystkich jej przywilejach, wszystkich jej wdzięczności ogłosił ołtarz Sanktuarium Matki Bożej Opatrzności w kościele św. Biagio i Carlo ai Catinari uprzywilejowanym na co dzień i na zawsze.
  • ŚWIĘTY PIUS X Święty Pius X w lutym 1904 roku przyjął delegację ponad trzystu członków Arcybractwa i otrzymał kopię obrazu Matki Bożej Opatrzności, którą obiecał umieścić w swojej sypialni. Wkrótce potem Pius X zatwierdził i rozszerzył przywileje odpustów przyznane Arcybractwu, pozwolił na specjalną mszę w każdą sobotę roku oraz zatwierdził szkaplerz Matki Bożej Opatrzności, obdarzając go odpustami.

Obrzęd Inwestytury Braci i Sióstr Wstępujących do Arcybractwa Maryi, Matki Opatrzności Bożej

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO I NAŁOŻENIE SZKAPLERZA

K: W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.                  

W: Amen. 

K: Pan z wami.       

W:  I z duchem twoim. 

Bracia i siostry, również poprzez proste znaki Bóg z przyjemnością okazuje nam swoje wielkie miłosierdzie.  Szkaplerz, który otrzymasz, znak przynależności do Arcybractwa Matki Bożej Opatrzności, ustanowionego przez Kościół, wyraża pragnienie uczestniczenia w duchu i modlitewnej komunii Wspólnoty Ojców Barnabitów, którzy wszędzie gorliwie szerzą nabożeństwo do Matki Opatrzności.

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO SZKAPLERZA

Pobłogosław, Panie, + szkaplerz, który ci Twoi słudzy będą nosić, jako znak ich przynależności do Arcybractwa Maryi, Matki Bożej Opatrzności. Niech noszą go ze świętą dumą i żywym pragnieniem uczczenia Najświętszej Dziewicy, przylgnąwszy do Ciebie całym sercem. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen

NAKŁADANIE SZKAPLERZA

Przyjmijcie ten szkaplerz, dzięki któremu zostaniecie przyjęci do Arcybractwa Maryi, Matki Bożej Opatrzności, stając się uczestnikami wszystkich duchowych korzyści i dobra, które Zakon Ojców Barnabitów czyni w świecie. Niech Matka Boża pomoże wam przyoblec się w Chrystusa, który żyje w was, abyście mogli oddawać chwałę Trójcy Świętej i współpracować w Kościele dla dobra waszych braci i sióstr. R. Amen

SZKAPLERZ JEST NAKŁADANY NA KAŻDĄ OSOBĘ

Przyjmij ten szkaplerz jako znak przyjęcia do naszej wspólnoty zakonnej, abyś z większym zaangażowaniem służył Chrystusowi i Jego Kościołowi. Niech łaska Boża i wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny, której święty szkaplerz będziesz odtąd nosił ze czcią. Amen.

MODLITWA WIERNYCH

Boże Ojcze, Ty wybrałeś najczystsze łono Dziewicy Maryi, aby w śmiertelnym ciele, mocą Ducha Świętego, przyodziać Słowo życia, spraw, abyśmy, stając się uczestnikami łaski Chrystusa, pierworodnego między wielu braćmi, żyli ku chwale Twojej. Podtrzymywani przez wstawiennictwo Maryi, naszej Matki i Królowej,  zanieśmy nasze modlitwy:

W. Oblecz nas, Ojcze, w Chrystusie, Synu swoim

– Ty postanowiłeś, aby Twój umiłowany Syn przyjął nasze biedne człowieczeństwo, aby ludzie mogli stać się uczestnikami nieśmiertelnego życia w Nim: uczyń nas godnymi nazywać się i być Twoimi dziećmi. Ciebie prosimy …

W. Oblecz nas, Ojcze, w Chrystusie, Synu swoim

Ty zechciałeś, aby Chrystus był we wszystkim podobny do nas, z wyjątkiem grzechu, i powołałeś nas do naśladowania Go, abyśmy byli stworzeni na Jego obraz: uczyń nas Jego wiernymi uczniami, abyśmy podobali się Tobie we wszystkim. Ciebie prosimy …

W. Oblecz nas, Ojcze, w Chrystusie, Synu swoim.

– Wzywasz nas na ucztę łaski, abyśmy odziani w szatę weselną mogli cieszyć się objawieniem Twojej chwały: naucz nas służyć Ci z całkowitym oddaniem. Ciebie prosimy …

W. Oblecz nas, Ojcze, w Chrystusie, Synu swoim

– Zachęcasz nas przez apostoła Pawła, abyśmy szerzyli dobrą woń Chrystusa w świecie: spraw, abyśmy rozpoznali Jego obecność pośród naszych braci i sióstr. Módlmy się.

W. Oblecz nas, Ojcze, w Chrystusie, Synu swoim

– Ty przyozdabiasz nas szatą sprawiedliwości, abyśmy żyjąc według Twojego Ducha, objawiali świętość Kościoła: uświęć nas w prawdzie i spraw, abyśmy wielkodusznie współpracowali w zbawianiu wszystkich. Ciebie prosimy …

W. Oblecz nas, Ojcze, w Chrystusie, Synu swoim

– Ty, Panie, pobłogosław nas wszelkim duchowym błogosławieństwem w Chrystusie, abyśmy w Jego chwalebnym przyjściu mogli biec do Niego w naszych szatach chrzcielnych, obmyci we krwi Baranka: spraw, abyśmy mając Maryję u boku, wraz z Twoimi świętymi, przeszli ze śmierci do życia bez końca. Ciebie prosimy …

W. Oblecz nas, Ojcze, w Chrystusie, Synu swoim

K. Boże, sprawco i źródle wszelkiej świętości, Ty wzywasz odrodzonych z wody i Ducha Świętego do pełni życia w Chrystusie i do doskonałości miłości. Wejrzyj łaskawie na tych, którzy powierzają się macierzyńskiej opiece Maryi, Matki Bożej Opatrzności: spraw, aby coraz bardziej upodabniali się do obrazu Twojego Syna, aby u kresu życia mogli wejść do radości Twojego mieszkania. Przez Chrystusa Pana naszego.

Amen.  

TŁO HISTORYCZNE I STATUTY ARCYBRACTWA MARYI MATKI BOŻEJ OPATRZNOŚCI

z siedzibą w Rzymie

kościele św. Biagio i Carlo ai Catinari

  1. Arcybractwo „Maryi, Matki Bożej Opatrzności” zostało erygowane w Rzymie, przy parafii Świętych Biagio i Carlo ai Catinari. Założone z inicjatywy ojców barnabitów, 25 września 1744 r. jako Bractwo Pobożne, za zgodą papieża Benedykta XIV, którzy czczą Matkę Bożą pod tym tytułem, według antycznej tradycji, zostało następnie podniesione przez papieża Grzegorza XVI na Arcybractwo, 16 lipca 1839 roku. Przyłączali się do niego papieże, królowie i książęta. W szczególności Pius IX czcił jego święty wizerunek, odkąd został księdzem.
  2. Arcybractwo składa się z grupy wiernych, którzy pod opieką Maryi, Matki Bożej Opatrzności, angażują się w pełne przeżywanie swojej godności dzieci Bożych i szerzenie Ewangelii.
  3. Członkowie zobowiązują się w szczególności do:
  • codziennego odmawiania modlitwy do Matki Bożej Opatrzności, jak proponuje Podręcznik Modlitwy i w miarę możliwości odmawiają Różaniec
  • przeżywać, w jedności z rodziną św. Antoniego M. Zaccarii – Barnabitami, Siostrami Anielankami, Świeckimi św. Pawła – Uroczystość Opatrzności, w trzecią sobotę listopada, uczestnicząc we Mszy Świętej, gdziekolwiek się znajdują i, jeśli to możliwe, w kościele św. Karola Boromeusza ai Catinari
  • uczestniczyć w comiesięcznym Zgromadzeniu i Spotkaniu Formacyjnym
  • do odmawiania, w miarę możliwości, całego Różańca w każdą pierwszą sobotę miesiąca, gromadząc się przed kaplicą Matki Bożej Opatrzności.
  • dbać o braterskie relacje między członkami
  • wnosić wkład finansowy na rzecz Arcybractwa, zgodnie z instrukcjami Rady.
  1. Wstąpienie do Arcybractwa odbywa się zwykle podczas wieczornej celebracji eucharystycznej w trzecią sobotę listopada, w uroczystość Maryi, Matki Bożej Opatrzności, zgodnie z własnym kalendarzem liturgicznym Zgromadzenia Barnabitów.
  2. Członkowie Arcybractwa:
  • mogą uzyskać odpust zupełny w dniu wstąpienia, w uroczystość Opatrzności Bożej, św. Antoniego M. Zaccarii, św. Błażeja i św. Karola (dekret 75/90/1 z 2 października 1990 r.), uczestnicząc w nabożeństwie w kościele św. Karola lub w innym kościele, lub przynajmniej odmawiając Ojcze nasz i Wyznanie Wiary
  • Uczestniczą w dobrach duchowych Rodziny Synów św. Antoniego M. Zaccarii
  • Zapewnia się sprawowanie Mszy Świętej za każdego zmarłego członka oraz coroczną Mszę Świętą za wszystkich zmarłych braci, w miarę możliwości w święto Opatrzności Bożej.
  1.  Członkowie Arcybractwa spotykają się na WALNYM ZGROMADZENIU, które jest jego najwyższym organem, przynajmniej raz w roku, w celu weryfikacji i planowania.
  1. Zgromadzenie, co trzy lata, wybiera RADĘ, składającą się z Dyrektora – Proboszcza Parafii lub osoby przez niego wyznaczonej – i pięciu radnych. Rada, w ciągu 15 dni, powołuje spośród swoich członków Sekretarza – odpowiedzialnego za komunikację i zwoływanie zebrań, do sporządzania protokołów, aktualizowania listy członków – oraz Skarbnika, odpowiedzialnego za księgowość i administrowanie zasobami ekonomicznymi.

Podziel się z innymi:

Facebook
Twitter
LinkedIn