Św. Antoni Maria Zaccaria

Św. Antoni Maria Zaccaria

Listy Św. Antoniego Marii Zaccarii

Spośród różnych gatunków literackich przypuszczalnie listy najgłębiej odzwierciedlają duszę autora. Styl epistolarny charakteryzuje się bowiem naturalnością i swobodą. W listach dusza przedstawia się taką, jaką jest, ze swymi niepokojami i pragnieniami, radościami i cierpieniami, zaletami i wadami. Styl to człowiek powiedział grecki historyk i retoryk, Dionizjusz z Halikarnasu.

Listy są najwierniejszym obrazem człowieka, ponieważ ukazują jego upodobania, jego delikatność lub naturalną surowość, jego umiłowanie Boga i bliźniego lub jego zaabsorbowanie miłością własną. Należy głęboko żałować, że Synowie św. Pawła – ojcowie Barnabici odnaleźli zaledwie dwanaście listów ich Założyciela, św. Antoniego M. Zaccarii.

Z całej „spuścizny literackiej” Antoniego Marii Listy w najpełniejszy sposób ukazują prawdziwe oblicze świętego. Był to najważniejszy powód, dla którego właśnie Listy jako pierwsze zostały przetłumaczone na język polski. Nawet ta skromna ilość wystarczy, by zrozumieć naturę tej gorącej i wspaniałomyślnej duszy, która nie myśli o sobie samej, lecz opłakuje swoje wady i której stałą troską jest uświęcanie adresatów. Możesz teraz sam, Drogi Czytelniku, wejrzeć w duszę Antoniego, zauroczyć się jego duchowością i, być może, pod jego wpływem przemienić własne wnętrze.

Nie zauważysz w nich żadnego wymuszonego stylu, żadnych efektów wyobraźni czy retoryki. Tylko prawda prosta i naga, aczkolwiek często wyrażana z ciepłem, zrozumieniem, wielkim taktem i delikatnością. Tak prosta, jak dusza i serce świętego Pawła, którego Antoni Maria Zaccaria kochał i którego pokornym synem się mianował. Postanowiłem bowiem, będąc wśród was, nie znać niczego więcej, jak tylko Jezusa Chrystusa, i to Ukrzyżowanego (1 Kor 2,2). Te słowa św. Pawła, Założyciel Ojców Barnabitów św. Antoni Maria Zaccaria, przyjął jako swoje na zawsze.

I jeszcze jedno. Ponieważ, jak to już zostało powiedziane w księdze Mądrości Syracha (0, 15-22):

Proszę więc z życzliwością i uwagą zabierać się do czytania,
a wybaczyć w tych miejscach, gdzie by się komu wydawać mogło,
że mimo naszej usilnej pracy nad tłumaczeniem, nie mogliśmy dobrać
odpowiedniego wyrażenia; albowiem nie mają tej samej mocy słowa czytane w języku [włoskim] co przełożone na inną mowę.

Życzę Ci zatem, Drogi Czytelniku, owocnej i duchowej lektury Listów św. Antoniego Marii Zaccarii.

Ja zaś, polecam Was Bogu w każdym momencie w swojej modlitwie –
jak przystało na sługę Pana  (św. Antoni M. Zaccaria)

Wasz w Jezusie Chrystusie,

o. Robert Kosek CRSP
Milanówek, 05 lipca 2003 r.
w 464 rocznicę narodzenia dla Nieba św. Antoniego M. Zaccarii

Listy Św. Antoniego

List św. Antoniego

List 5
Duchowa Odnowa i Postęp

Do moich Anielanek i Bożych Córek w Chrystusie: Matki Przełożonej, Matki Wikariuszki, Madonny i Anielanki Paoli Antonii [Negri] oraz wszystkich innych moich i Pawła Apostoła Córek w Chrystusie, w klasztorze św. Pawła Apostoła. W Mediolanie.

Czytaj więcej »