Św. Antoni Maria Zaccaria

Św. Antoni Maria Zaccaria

12 Medytacji nad obrazem św. Antoniego Marii Zaccarii wiernego sługi Jezusa

XI. Bliższy wzgląd

„Wykonało się!” (Jn 19,30)

„A gdy Jezus skosztował octu, rzekł: «Wykonało się!»” (J 19,30), z pochyloną głową i zamkniętymi oczami umiera, pozostając na krzyżu bez życia, bez ducha. Chociaż Jezus poniósł śmierć na ciele, swojego ducha powierzył  w ręce Swojemu Ojcu (por. Łk 23,46). Jednakże duch Jezusa triumfuje po swoim zwycięstwie nad grzechem, jakie odniósł: „Wszystko, co mi daje Ojciec, do mnie przyjdzie” (J 6,37). 

„Zwycięstwo” to słowo, które tłumaczy paradoks śmierci Jezusa: Jego śmierć może wydawać się Jego największą porażką, ale w rzeczywistości jest to największe zwycięstwo, i akt Bożej zbawczej miłości.  „Czy Chrystus Jezus, który poniósł [za nas] śmierć, co więcej − zmartwychwstał, siedzi po prawicy Boga i przyczynia się za nami? Któż nas może odłączyć od miłości Chrystusowej? Utrapienie, ucisk czy prześladowanie, głód czy nagość, niebezpieczeństwo czy miecz?  Jak to jest napisane: Z powodu Ciebie zabijają nas przez cały dzień, uważają nas za owce przeznaczone na rzeź. Ale we wszystkim tym odnosimy pełne zwycięstwo dzięki Temu, który nas umiłował” (Rz 8,34-37).  

„Zwycięstwo nad sobą powinno być napisane przeze mnie czynami, a nie atramentem” (List I), tymi słowami pisze Św. Antoni Maria i sugeruje to samo znaczenie: „zwycięstwo nad sobą” i „umieranie dla siebie” – dwa wyrażenia, które są synonimami. 

Kiedy umieramy dla siebie, wyrzekamy się własnego komfortu; zaprzeczamy temu, co mamy i czym jesteśmy; poddajemy się z miłości do bliźniego. To jest rzeczywiście zwycięstwo nad samym sobą, nad naszą samolubną i egoistyczną naturą, a zwycięstwo miłości jaką wlał w nasze serce sam Bóg.   

Z naszą naturą związane są również nasze pasje: „Jak pokazuje codzienne doświadczenie, pasje i naturalne skłonności są ze swej natury powszechnie obecne we wszystkich ludziach”. Ale „są obecne w człowieku dla jego wielkiej korzyści”. Namiętności „same w sobie nie są ani dobre, ani złe”. Jednakże  św. Antoni  Maria stwierdza, iż „opierając się namiętnościom i je pokonując, szlachetny wieniec chwały jest zachowany dla człowieka”. 

Kiedy pokonamy w sobie owe namiętności, wygramy „bitwę”. „Tak więc, moi przyjaciele, przyglądając się zachowaniu Chrystusa i jego świętych, znajdziecie w nich tak wiele godnych pochwały przykładów, które wskażą, jak oni kontrolowali swoje namiętności”. 

„Przez całkowite zwycięstwo nad [nami samymi], przez podporządkowanie [naszych] namiętności” naśladowalibyśmy Chrystusa, który umarł dla siebie, aby zdobyć dla nas życie i przynieść zwycięstwo naszej pokonanej ludzkości!

Podziel się z innymi:

Facebook
Twitter
LinkedIn